Zelf een website maken? Dit moet je weten voordat je begint
Zelf een website maken is tegenwoordig technisch gezien niet zo moeilijk meer. Met WordPress, Wix, Squarespace en allerlei AI-tools en zelfs AI builders als Loveable kun je vrij snel iets online hebben staan. Maar een website online krijgen is natuurlijk iets anders dan een website maken die ook echt iets voor je bedrijf doet.
Ik zie ondernemers nog vaak beginnen met het uitzoeken van een template. Welke kleuren gaan we gebruiken? Welke foto's moeten erop? Wat zetten we op de homepage? Er komt een stukje over het bedrijf, een dienstenpagina, een contactpagina en als alles zo'n beetje staat, komt de vraag hoe mensen die website eigenlijk moeten gaan vinden.
En dan ben je eigenlijk verkeerd om begonnen.
Als je zelf een website wilt maken, zou ik eerst een paar stappen teruggaan. Wat verkoop je precies, wie zou dat willen kopen, bij welke vragen of problemen help je en waarom zou iemand daarvoor bij jou moeten zijn? Je hoeft echt niet alles tot achter de komma uitgewerkt te hebben, maar de basis moet wel duidelijk genoeg zijn om een website omheen te kunnen bouwen.
Eerst je bedrijfskapstok, daarna je website
Ik gebruik hiervoor vaak het woord bedrijfskapstok. Dat is eigenlijk de basis waaraan je later je website en de rest van je marketing kunt ophangen.
Daar horen bijvoorbeeld je aanbod, doelgroep, positionering, prijzen en werkwijze bij. Maar ook de vraag waar jij goed in bent en waarom een klant bij jou zou moeten aankloppen in plaats van bij een ander.
Dat klinkt misschien alsof je eerst een compleet marketingplan moet schrijven voordat je zelf een website mag maken, maar zo bedoel ik het absoluut niet. Ik ben juist veel meer van doen, kijken wat werkt en onderweg bijsturen.
Je hebt alleen wel iets nodig om vanuit te vertrekken. Als je zelf nog niet goed kunt uitleggen wat je verkoopt en voor wie het bedoeld is, wordt het heel lastig om dat op een website ineens wél duidelijk te maken. Een mooi design lost dat probleem niet voor je op.
Die bedrijfskapstok helpt je bovendien niet alleen bij je website. Later hang je daar bijvoorbeeld ook je Google Bedrijfsprofiel, Google Ads, social media, je pitch, e-mailmarketing en andere dingen die je met je marketing doet aan op. Daardoor voorkom je dat je bij ieder marketingmiddel weer vanaf nul begint.
Do's en Don'ts
Niet eerst je ideale klant en niche bepalen!
Zeker wanneer je net gestart bent, ben ik er helemaal niet zo'n voorstander van om jezelf direct vast te zetten op één heel specifieke niche of ideale klant.
Je krijgt als starter nogal eens het advies: kies één niche, omschrijf je ideale klant tot in detail en richt vervolgens je hele bedrijf daarop in. Maar hoe weet je dat als je nog nauwelijks klanten hebt gehad? Ga eerst maar eens ondernemen.
Werk met verschillende klanten, neem verschillende soorten opdrachten aan en ontdek wat er gebeurt. Met welke klanten werk je prettig? Welke opdrachten vind je leuk? Waar ben je in de praktijk misschien veel beter in dan je vooraf dacht? Waar blijkt daadwerkelijk vraag naar te zijn? En misschien kom je er ook achter dat die doelgroep waarvan je vooraf dacht dat die perfect bij je paste, je helemaal niet ligt.
Dat soort dingen kun je vooraf maar voor een deel bedenken. Een groot deel ontdek je door het gewoon te doen.
Wanneer je jezelf aan het begin al heel strak in een niche zet, kun je daardoor ook kansen mislopen. Misschien komt er een type klant voorbij waar je zelf nooit aan had gedacht en blijkt dat juist ontzettend goed bij je te passen. Het zou zonde zijn als je die mogelijkheid vooraf al hebt uitgesloten omdat ergens staat dat je als ondernemer per se moet kiezen.
Dat betekent natuurlijk niet dat je website dan maar voor iedereen moet zijn. Ook als starter moet een bezoeker kunnen begrijpen wat je doet, waarmee je kunt helpen en of jouw aanbod voor hem of haar interessant is. Alleen hoeft dat niet meteen een keuze voor de komende tien jaar te zijn.
Je bedrijf mag zich ontwikkelen en je website dus ook. Heb je inmiddels tientallen of honderden klanten geholpen, dan wordt het een ander verhaal. Tegen die tijd weet je veel beter welke klanten je graag hebt, welk werk bij je past en waar je het meeste resultaat kunt behalen. Dan kun je veel gerichter keuzes maken en je kapstok verder aanscherpen.
Kijk naar je website vanuit de stoel van je klant
Of je nu net begint of al tien jaar onderneemt: je website maak je uiteindelijk niet voor jezelf.
Toch zijn veel websites nog steeds vooral opgebouwd vanuit het bedrijf. We bestaan sinds 2012, we hebben zoveel jaar ervaring, dit zijn onze kernwaarden en dit zijn onze diensten. Allemaal informatie die ergens best relevant kan zijn, maar iemand komt meestal met een heel andere reden op je website. Die heeft een vraag of probleem en wil weten of jij daarbij kunt helpen.
Probeer daarom eens letterlijk vanuit de stoel van je klant naar je eigen website te kijken. Stel dat iemand nog nooit van jou heeft gehoord en via Google op een pagina terechtkomt. Is dan snel duidelijk wat je doet? Herkent diegene zijn vraag? Begrijpt hij wat je voor hem kunt betekenen en weet hij waar hij moet klikken om verder te komen?
Dat klinkt simpel, maar als ondernemer is dat verrassend lastig. Jij kent je bedrijf namelijk door en door en vult daardoor automatisch informatie in die een nieuwe bezoeker helemaal niet heeft.
Doe een zoekwoordenonderzoek voordat je zelf je website gaat maken
Wat ik ook vaak zie, is dat er eerst een website wordt gebouwd en dat SEO daarna nog even moet worden toegevoegd. De pagina's zijn klaar, het menu staat en vervolgens wordt gekeken op welke zoekwoorden de website gevonden zou moeten worden. Ik doe dat liever andersom.
Kijk voordat je de websitestructuur bepaalt hoe mensen zoeken naar wat jij aanbiedt. Welke woorden gebruiken ze? Welke vragen stellen ze? En zit daar misschien iets tussen waar jij zelf nog helemaal niet aan had gedacht? Een zoekwoordenonderzoek is voor mij daarom niet alleen een SEO-dingetje. Je kunt er ook ontzettend veel informatie uit halen over hoe potentiële klanten naar jouw product of dienst kijken.
Misschien gebruik jij al jaren een bepaalde vakterm terwijl vrijwel niemand daarop zoekt. Of je ontdekt dat mensen heel specifiek zoeken naar een onderdeel van jouw dienstverlening dat jij van plan was ergens onderaan een algemene dienstenpagina te zetten.
Dan is het handig dat je dat weet vóórdat je de website bouwt.
Schrijf voor mensen, maar maak het Google niet onnodig moeilijk
Wanneer de structuur staat, kun je de teksten gaan schrijven. Daarbij schrijf je wat mij betreft in eerste instantie voor je klant.
SEO betekent niet dat je een zoekwoord zo vaak mogelijk in een tekst moet verwerken. Sterker nog, daar krijg je vaak teksten van die niemand voor zijn plezier leest.
Je wilt wel dat voor Google duidelijk is waar een pagina over gaat. Gebruik daarom de woorden waarop mensen zoeken op een natuurlijke manier in je titel, tussenkoppen en tekst en zorg ook dat zaken als de SEO-titel, meta description, URL en afbeeldingen goed zijn ingericht.
Als je een pagina echt goed over één onderwerp schrijft en antwoord geeft op de vragen die klanten daarover hebben, gebruik je vaak vanzelf al heel veel woorden die bij dat onderwerp horen.
En tegenwoordig kijkt niet alleen Google mee
Tegenwoordig is er behoorlijk wat veranderd. We zoeken nog steeds volop via Google, maar heel veel mensen stellen hun vragen inmiddels ook aan ChatGPT, Claude, Gemini en andere AI-systemen.
En het mooie is, als je je website voor de klant hebt ingericht hoef je niets tot weinig hierin te veranderen om ook in AI goed gevonden te worden.
De basis blijft voor een groot deel hetzelfde. Als op jouw website duidelijk staat wie je helpt, waar zij tegenaan lopen, welke vragen ze hebben, naar welk resultaat ze op zoek zijn en waar je veel vanaf weet, is dat prettig voor je bezoeker en voor Google. Tegelijkertijd maak je het voor AI-systemen makkelijker om de vraag van een gebruiker te koppelen aan jouw bedrijf. Immers gebruik je in AI veel meer woorden om iets of iemand te zoeken. Je verteld meestal wat je probleem is, wat je niet zoekt, wat al geprobeerd hebt etc.
Je hoeft dus niet ineens allerlei rare 'AI-teksten' op je website te zetten. Zorg vooral dat je inhoud goed en duidelijk is en dat je eigen kennis en ervaring erin terug te vinden zijn.
Je website is maar 1 onderdeel van het geheel
Je website staat uiteindelijk niet op zichzelf. Voor het ene bedrijf is Google Mijn Bedrijf heel belangrijk, voor een ander Google Ads en voor weer een ander spelen reviews, LinkedIn, Instagram of e-mail een grote rol.
Daar komt die bedrijfskapstok weer van pas. Als je basis duidelijk is, kun je veel makkelijker bepalen welke marketingmiddelen voor jouw bedrijf zin hebben. En nog belangrijker: je kunt ervoor zorgen dat alles op elkaar aansluit en hetzelfde verhaal vertelt.
Je hoeft dus niet overal aanwezig te zijn omdat een marketingexpert zegt dat je iets 'moet'. Kijk wat bij jouw bedrijf en je klanten past.
Je hoeft ook niet iedere week een blog te schrijven
Een ander advies dat ondernemers vaak krijgen wanneer ze beter gevonden willen worden, is dat ze vooral veel content moeten maken. Daar ben ik niet zo van. Behalve als je het zelf heel erg leuk vind. Dingen die geforceerd gedaan worden, zoals blogs of artikelen schrijven, een online training aanbieden, weggevers maken of constant op social media aanwezig zijn komen niet natuurlijk over en zorgen derhalve vooral voor frustratie bij de ondernemer.
Ik zou eerst zorgen dat de pagina's die belangrijk zijn voor je bedrijf goed staan. Dat je aanbod duidelijk is, dat wat je opgelost goed worden uitgelegd en dat iemand antwoord krijgt op de vragen die hij heeft voordat hij klant wordt.
Heb je daarna iets te vertellen waar je klant echt iets aan heeft? Schrijf er dan vooral over. Dat kan een antwoord zijn op een vraag die je steeds opnieuw krijgt, iets wat in jouw vakgebied vaak verkeerd wordt uitgelegd of een ervaring uit de praktijk.
Maar ga niet iedere week een artikel produceren omdat je denkt dat Google daar blij van wordt. Daar wordt het internet vooral heel erg vol van.
AI kan ontzettend handig zijn als je zelf een website maakt
AI heeft het zelf maken van een website een stuk makkelijker gemaakt. Ik gebruik AI zelf ook veel en vind het een fantastisch hulpmiddel. Je kunt het gebruiken om mee te denken over de structuur van een pagina, vragen van klanten te verzamelen, teksten te verbeteren of bijvoorbeeld te kijken of iets wat jij hebt geschreven ook begrijpelijk is voor iemand die minder van het onderwerp weet.
Maar ik zou AI niet je bedrijf laten bedenken.
Als je AI vraagt om een professionele website voor een coach, fotograaf, accountant of schoonheidsspecialist te schrijven en verder nauwelijks informatie meegeeft, krijg je waarschijnlijk een prima tekst. Het probleem is alleen dat die tekst ook op de website van twintig concurrenten zou kunnen staan.
Daarom komt ook hier weer die basis terug. Hoe beter jij weet wat je doet, hoe je werkt en wat je klanten aan jou hebben, hoe beter je AI kunt gebruiken om je daarbij te helpen.
AI is dan een hulpmiddel en niet degene die bepaalt wat jouw bedrijf moet zijn.
Laat iemand die jou niet goed kent naar je website kijken
Als je website bijna klaar is, test dan natuurlijk of alles technisch werkt. Bekijk hem op je telefoon, controleer de formulieren en klik alle links een keer na.
Maar laat de website vooral ook eens zien aan iemand die jouw bedrijf niet van binnen en buiten kent. Vraag dan niet alleen: 'Vind je hem mooi?' Daar heb je eigenlijk niet zoveel aan.
Vraag bijvoorbeeld wat diegene denkt dat je doet, voor wie je website bedoeld lijkt te zijn en waar hij zou klikken als hij interesse heeft in een bepaalde dienst. Dan ontdek je veel sneller of jouw verhaal voor een buitenstaander net zo logisch is als voor jou.
Zelf een website maken of laten maken?
Of je zelf een website wilt maken of hem beter kunt laten bouwen, hangt af van je tijd, budget, technische kennis en wat de website allemaal moet kunnen. Voor een relatief eenvoudige bedrijfswebsite kun je tegenwoordig behoorlijk veel zelf.
Maar ook wanneer je hem laat maken, zou ik niet verwachten dat een webbouwer automatisch alle stappen hierboven voor je doet.
Iemand kan een prachtige website bouwen en technisch ontzettend goed zijn, maar dat betekent niet automatisch dat diegene ook je aanbod kan aanscherpen, weet hoe jouw klanten zoeken, een goede SEO-structuur maakt of vanuit de stoel van jouw klant naar je bedrijf kijkt.
Daarom zou ik ook als je de website laat bouwen eerst goed naar de basis kijken. Hoe duidelijker die is, hoe makkelijker het voor een webbouwer wordt om er een website van te maken die ook echt bij je bedrijf past.
Dus wil je zelf je website maken, begin dan niet bij website
Het klinkt misschien een beetje tegenstrijdig, maar als je zelf een goede website wilt maken, begin dan niet direct met het bouwen ervan.
Kijk eerst naar je bedrijfskapstok en bepaal wat op dit moment de basis van je bedrijf is. Dat laatste vind ik vooral voor starters belangrijk. Die basis hoeft nog niet perfect te zijn en je hoeft jezelf ook niet meteen vast te zetten in een niche waarvan je nog helemaal niet weet of die bij je past.
Ga ondernemen, werk met klanten en doe ervaring op. Op basis van wat je onderweg leert, kun je je aanbod, positionering en website steeds verder aanscherpen.
Kijk vervolgens hoe je klanten zoeken, welke vragen ze hebben en welke informatie ze nodig hebben om een keuze te kunnen maken. Vanuit daar bepaal je welke pagina's je website nodig heeft en wat je daarop wilt vertellen.
Pas daarna ga je echt bouwen.
En gek genoeg wordt zelf een website maken dan vaak een stuk makkelijker, omdat je niet tijdens het bouwen nog hoeft uit te zoeken wat je eigenlijk wilt vertellen.
Het gezicht achter Cloudtraffic
Businesscoach en mentor Renate Termaat
Sinds 2009 werk ik met ondernemers, zzp'ers en mkb-bedrijven. In die tijd heb ik meer dan 500 ondernemers begeleid en geadviseerd bij allerlei vraagstukken rondom ondernemen, marketing, online zichtbaarheid en bedrijfsgroei.
In mijn blogs deel ik vooral wat ik in de praktijk tegenkom. Want wat ergens op papier heel logisch klinkt, blijkt in de praktijk lang niet altijd zo te werken. En andersom zie ik regelmatig mogelijkheden waar ondernemers zelf nog niet aan hadden gedacht.
Ik schrijf daarom niet alleen over hoe iets volgens de theorie zou moeten werken, maar vooral over wat ik zie gebeuren bij ondernemers en bedrijven waarmee ik werk. Aangevuld met mijn eigen ervaringen, dingen die ik uitzoek en ontwikkelingen die volgens mij de moeite waard zijn om te kennen.
Praktisch, begrijpelijk en zonder het ingewikkelder te maken dan nodig.